Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; metaboxesGenerator has a deprecated constructor in /home/egi206803fed/public_html/wp-content/themes/politician/functions/metaboxes/metaboxes_generator.php on line 5

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; TwitterWidget has a deprecated constructor in /home/egi206803fed/public_html/wp-content/themes/politician/widgets/widget-twitter.php on line 3
Tarihçe - EGİFEDEGİFED

Ege Genç İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (EGİFED)

 

Ege Genç İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (EGİFED), Ege Bölgesinde kurulu bulunan sekiz Genç İşadamları Derneğinin çalışmalarında birlik ve uyumu sağlamak ve Ege Bölgesinde üst düzeyde bir yönetim kuruluşunu oluşturmak üzere güç birliği yaparak bir araya gelmesiyle 2004 yılında kurulmuştur. Kurucu Başkanlığını ve İkinci Dönem Başkanlığını Sn.Fatih Dalan’ın üstlendiği Federasyon’un üçüncü dönem başkanlığını Sn.Cemal Elmasoğlu ve Sırrı Yırcalı, dördüncü dönem başkanlığını ise Temel Aycan Şen üstlenmişlerdir.

EGİFED’in temel misyonu; demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine bağlı, girişim, inanç ve düşünce özgürlüklerine saygılı, Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefine ve ilkelerine sadık olarak toplumsal yapının gelişmesine ve demokratik sivil toplum ve laik hukuk devleti anlayışının yerleşmesine yardımcı olmak; piyasa ekonomisinin hukuksal ve kurumsal alt yapısının yerleşmesini, liberal ekonomik kurallarının yerleşmesinin yanısıra ülkenin doğal kaynaklarının, teknolojik yeniliklerle desteklenerek en etkin biçimde kullanımını, verimlilik ve kalite yükselişini sürekli kılacak ortamın yaratılması yolu ile rekabet gücünün artırılmasını hedef alan politikaları desteklemektir.

Bu misyon doğrultusunda EGİFED, Türkiye’de öncelikle Ege Bölgesi’ndeki genç işadamlarını bir çatı altında toplayarak tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak, mesleki konularda bilgi alışverişini gerçekleştirmek, üyelerin ilgili olduğu özel ve resmi kuruluşlarla ilişkilerini geliştirmek, Ege Genç İş İnsanları Dernekleri Federasyonu’nun faaliyet alanına giren konularda kamuoyunu aydınlatıcı çalışmalar yapmak, ayrıca Ege Bölgesini ve Türkiye’yi ilgilendiren ekonomik, kültürel ve sosyal konularda, fikirler üretmek, lobicilik faaliyetlerinde bulunmak, çeşitli konularda bilimsel araştırmalar yaptırarak kamuoyunu aydınlatmak,  mevcut yasalar çerçevesinde yurtiçi ve yurtdışındaki benzer kuruluşlarla işbirliklerini geliştirmek suretiyle üyelerinin ve ülke ekonomisinin yararlanmasını amaçlar.

EGİFED, üyesi olan derneklere ve dernek üyelerine yönelik çeşitli seminer, konferans ve eğitimler düzenler. Ayrıca konularında uzmanlaşmış kişi ve kuruluşların katkısıyla raporlar hazırlar, üyelerin ve kamunun yararına sunar. EGİFED tarafından kamuoyuna sunulan en önemli raporlardan biri Dokuz Eylül Üniversitesi ile hazırlanan “Avrupa Birliği’ne Tam Üyelik Perspektifinde Ege Bölgesi ve Türkiye Tarımı” konulu araştırma raporudur.

Federasyon, ayrıca üyesi olan derneklerin bulunduğu şehir ve ilçelerde çeşitli temaslarda bulunarak ve tetkik gezileri düzenleyerek hem bölgenin gündemindeki konuları ele almayı, hem de derneklerinin ve faaliyetlerinin tanıtımını sağlamayı hedefler.

EGİFED’in, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) , Balıkesir Genç İş İnsanları Derneği (BAGİAD), Manisa Genç İşadamları Derneği(MAGİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD), Akhisar Genç İşadamları Derneği(AKGİAD), Nazilli Genç İşadamları Derneği(NAZGİAD) ve Bandırma Genç Girişimci İşadamları Derneği (BANGGİAD) olmak üzere toplam yedi genç işadamları derneği üyesi mevcuttur.

EGİFED, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu’nun (TÜGİK) kurucu üyelerindendir. Konfederasyonun yönetiminde ve diğer organlarında çeşitli görevler üstlenmektedir.

EGİFED’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Sn. Aydın Buğra İlter sürdürmektedir.

EGİFED Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanları

  • Fatih Dalan – Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve 2.Dönem Yönetim Kurulu Başkanı (2004-2009)
  • E.Cemal Elmasoğlu – 3. Yönetim Kurulu Dönem Başkanı   (2009-2011)
  • Sırrı Yırcalı – 3. Yönetim Kurulu Dönem Başkanı   (2011)
  • Temel Aycan Şen – 4. ve 5. Yönetim Kurulu Dönem Başkanı   (2011- 2018)